2026Nieuws
Speciaal molenbezoek Het Prinsenhof

In het voorjaar kreeg molenaar Gerrit Gelderman de vraag of hij een groep jongeren wilde ontvangen en rondleiden bij Het Prinsenhof.

 

Het ging om een groep van ongeveer acht jongeren van JES, onderdeel van Mensrijk. Deze jongeren kunnen om verschillende redenen (tijdelijk) niet deelnemen aan regulier onderwijs.

Met twintig jaar ervaring in het voortgezet speciaal onderwijs was hij direct enthousiast en begreep hij waarom deze vraag bij hem terechtkwam.

Op 1 april rond drie uur arriveerde de groep via het Relkepad bij de molen. Het was prachtig molenweer en Het Prinsenhof draaide rustig zijn rondjes. De eerste kennismaking bij de deur was vriendelijk, al wat timide – heel begrijpelijk als je een onbekende wereld binnenstapt.

Gelderman had zich vooraf verdiept in Mensrijk en hun doel: Denk in kansen. Het ging deze middag dus niet om het ambacht molenaar of de vraag of iemand ooit molenaar of molenbouwer zou worden, maar om interesse, motivatie, talenten en vooral passie. En dat is precies iets wat volop aanwezig is in de molenwereld.

Hij had beloofd de rondleiding kort te houden, maar dat liep – zoals zo vaak – anders. Gaandeweg kwamen er voorzichtig vragen en om de aandacht vast te houden mochten de jongeren ook zelf dingen doen: een oude halssteen wegen op de eeuwenoude weegschaal, in de molenschuur een zware steen hijsen met touw en katrol, en later op de stelling zelfs de molen stilzetten (vangen).

Na de rondleiding was er nog tijd voor de permanente expositie van molen- en weersfotograaf Kees Jak. Kees maakt deel uit van de molenploeg en is een autodidact met groot fotografisch talent, wat de middag extra bijzonder maakte.

Na ruim anderhalf uur werd afgesloten met limonade en voor ieder een grote stroopwafel: de “Kanjers”. En dat zijn deze jongeren ook stuk voor stuk. Nog volop zoekend naar hun talenten, passies en kansen, maar met mooie mogelijkheden voor de toekomst.

De molenploeg van Het Prinsenhof kijkt terug op een zeer geslaagde excursie en hoopt dat de jongeren hun weg verder vinden in de maatschappij, ieder op hun eigen manier en met de juiste ondersteuning.

Wie weet zit er ooit nog een toekomstige molenaar, molenbouwer of vrijwilliger voor De Zaansche Molen tussen.

Door: Gerrit Gelderman, molenaar en namens de maalploeg van Het Prinsenhof